conference-web

LPPL 2025 — Liberec

V centru naší konference, která se uskuteční 13.–14. listopadu 2025 na Technické univerzitě v Liberci, stojí otázky týkající se potenciálu různých přístupů lingvistické pragmatiky pro analýzu, ale také pro praktický rozvoj různých forem procvičování, výukových materiálů a kurikula na školách a univerzitách. Těšíme se na Vaše přihlášky.
Přihláška na konferenci

Konference LPPL 2025 — Liberec (13.—14. listopadu)

Call for papers

LPPL 2025 — Pragmatika a didaktika

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

touto pozvánkou se obracíme na všechny, kteří se zabývají školní či akademickou výukou jako formou komunikačního sociálního jednání. Srdečně vítány jsou interdisciplinární příspěvky z různých oblastí.

Již v 70. letech 20. století došlo v lingvistice k vývoji známému jako „pragmatický obrat“, jenž se projevil například v podobě komunikativního přístupu k (cizojazyčné) didaktice (viz např. Piepho 1974). Významný vliv zde měly teoretické koncepce, které se dnes řadí mezi klasická díla lingvistické pragmatiky, včetně Griceovy teorie implikatur (1989), teorie řečových aktů (Austin 1962; Searle 1969), různých variant analýzy rozhovoru (např. Sacks et al. 1974) či přístupů v lingvistice orientovaných na použití jazyka. Zaměření na komunikaci jako sociální interakci se přitom neomezilo pouze na akademické prostředí, ale proniklo i do školských kurikul, kde se pragmatická a kompetenčně orientovaná perspektiva odrazila v rámcových vzdělávacích programech v mnoha evropských zemích (viz pro Německo např. KMK 2022; pro Českou republiku RVP – aktuální verze viz https://prohlednout.rvp.cz/).

Tento vývoj didaktiky jazyků tvoří východisko pro naši konferenci z lingvisticko-pragmatického cyklu LPPL, na kterou vás tímto srdečně zveme. Po úvodní konferenci (LPPL 2024; https://www.lppl.zcu.cz/), jejímž cílem bylo poskytnout široký přehled o současných pragmatických výzkumných perspektivách, se nyní těšíme na příspěvky zaměřené na výzkumné projekty a pedagogickou praxi. Ty by měly zkoumat, jak se pragmatické koncepty, metody a perspektivy konkrétně promítají do školní i akademické výuky a jaký potenciál mají pro další rozvoj didaktických přístupů (viz Börjesson/Kristenson 2025; Frydrychová 2024).

Hlavními otázkami, které by měly strukturovat naši diskusi a k nimž se mohou příspěvky konference vztahovat, jsou například:

  • Jaké důsledky vyplývají z chápání výuky cizích jazyků jako rozvoje interkulturní komunikativní kompetence?
  • Lze pragmatické kategorie, jako jsou typy řečových aktů, nepřímost, struktura rozhovoru apod., ještě intenzivněji využít k analýze výukové komunikace v různých předmětech (od matematiky až po cizí jazyky) a k rozvoji didaktických přístupů?
  • Mohou pragmalingvistické koncepty přispět k rozvoji specifických jazykově-komunikačních dovedností?
  • Lze různé didaktické strategie používané ve výuce hodnotit z pragmatické perspektivy s ohledem na jejich efektivitu? Jaké strategie se v jakých výukových situacích osvědčují jako nejúčinnější?
  • Jaké možnosti nabízí pragmatika pro analýzu a rozvoj digitálních forem učební komunikace?

O konferenci

Jsme i nadále přesvědčeni, že vícejazyčnost obohacuje vědeckou diskusi a vytváří vzájemnou inspiraci. Na základě pozitivních zkušeností z konference LPPL 2024 proto chceme v rámci této letošní konference vytvořit jazykově rozmanité prostředí. Konferenčními jazyky proto budou němčina, angličtina, čeština a slovenština. Abychom zajistili, že jazyková různorodost nebude překážkou v odborné diskuzi, prosíme účastníky, aby své prezentace doprovodili prezentací nebo handouty v jiném jazyce, než je jazyk jejich prosloveného příspěvku (např. přednáška v češtině s prezentací v angličtině), nebo aby připravili vícejazyčné prezentace.

Těšíme se na vaše přihlášky prostřednictvím Google Forms, obsahující návrh vašeho příspěvku a podrobný abstrakt o délce přibližně 1 000 až 1 500 znaků včetně několika klíčových literárních odkazů.

 

Budete-li mít dotazy, kontaktujte nás na: lppl@knj.zcu.cz 

Call For Papers (PDF)